sty 102015
 

Kyra Galván, meksykańska poetka i pisarka, chyba nie żałuje, że porzuciła ekonomię, wolała zajęcia z Juanem Bañuelosem i Hernánem Lavínem Cerdą, czego owocem była nagroda imienia Elíasa Nandino dla młodych poetów, a potem stypendium w Centro Mexicano de Escritores. Jej mistrzami byli Juan Rulfo i Carlos Montemayor. Z pasją humanisty i wnikliwością ekonomisty studiowała historię Meksyku, historię sztuki i uwieczniała mgnienie świata w fotografii.

W czasie swej podróży przez świat, dwa lata spędziła w Japonii, a dziesięć w Londynie, gdzie przy Wimpole Street, nucąc „My Fair Lady”, pracowała jako korespondent zagraniczny dla meksykańskich gazet. Być może zdarzyło jej się nawet konsultować zawiłości przekładu poezji Anny Achmatowej lub Dylana Thomasa z samym profesorem Higginsem.

Wydała cztery tomiki poezji i powieść „Niewyznane grzechy siostry Juany”. Odwiedziła Polskę we wrześniu 2011 roku, prezentując wraz z Domem Wydawniczym Mała Kurka postać sor Juany Inés de la Cruz na spotkaniach z czytelnikami w Warszawie i Krakowie.