Serie wydawnicze

 

Powieści

Starajcie się również, aby czytając opowieść waszą smutny się roześmiał, wesołek jeszcze bardziej poweselał, aby się prostaczek nie znudził, wykształcony podziwiał jej pomysłowość, by nie gardził nią człek stateczny, roztropny nie poskąpił jej pochwały.

*M. de Cervantes Saavedra

Mammillaria

Nazwa tego kaktusa pochodzi od łacińskiego słowa „mammilla” – bo mają charakterystyczne brodawki a ze szczytów brodawek wyrastają dekoracyjne ciernie . Mają one różną barwę i kształt – mogą być mocne i ostre lub cienkie i delikatne. Kwiaty rozwijają się w zagłębieniach między brodawkami, ułożone są wianuszkiem wokół wierzchołka łodygi. Najczęściej są niewielkie, ale jest ich dużo. Są jednak odmiany, których kwiaty mają nawet kilka centymetrów średnicy. Występują w kolorze białym, żółtym, różowym i purpurowym w różnych odcieniach. Pojawiają się wczesną wiosną i latem. Owoc Mammillarii dojrzewa wewnątrz pędu rośliny i dopiero gdy osiągnie odpowiedni stopień rozwoju, wysuwa się na zewnątrz.

Na kurzej łapie

Zadziorna kurka przemierza świat,
Ma kompas, sekstans i siedem kotwic,
Zbiera do marynarskiego worka kolorowe ziarnka:
Czarów i dziwów, baśni i legend,
A czasem też piegi i fasolki w różnych smakach.

Proza polska

Czasownik „czytać” nie znosi trybu rozkazującego. Niechęć tę dzieli z kilkoma innymi: z czasownikiem „kochać”, z czasownikiem „marzyć”…

Daniel Pennac