sty 082015
 

Jennifer Clement studiowała literaturę angielską i antropologię na Uniwersytecie Nowojorskim, a także literaturę francuską w Paryżu. Obecnie jest przewodniczącą PEN Clubu w Meksyku.

Jennifer Clement jest autorką pamiętnika zatytułowanego „Widow Basquiat”, który trafił w Wielkiej Brytanii na listę bestsellerów „Bookseller’s Choice” oraz dwóch powieści: „A True Story Based on Lies”, nagrodzoną w ramach brytyjskiego Orange Prize for Fiction, i „Trucizną mnie uwodzisz” (The Poison That Fascinates). Napisała kilka tomików poezji: „The Next Stranger” (z przedmową W.S. Merwina), „Newton’s Sailor”, „Lady of the Broom” oraz „Jennifer Clement: New and Selected Poems”. Dzieła Clement przetłumaczono na jedenaście języków, a jej nazwisko znalazło się wśród wybitnych współczesnych pisarzy w zbiorze “The Encyclopedia of Contemporary Writers and Their Work”, dokumentującym prace „cieszące się najwyższym uznaniem w świecie literatury”.

W 2012 roku Jennifer Clement przyznano stypendium literackie w ramach National Endowment of the Arts (NEA). Jest także laureatką brytyjskiej nagrody Canongate Prize.

Pisarka została wyróżniona w prestiżowym meksykańskim „Sistema Nacional de Creadores”.

Otrzymała też w ramach US-Mexico Fund for Culture (FONCA, Fundation Cultural Bancomer, the Rockefeller Foundation) grant na swój oryginalny projekt promujący poezję – San Miguel Poetry Week.http://www.sanmiguelpoetry.com/program.html, który w 1997 zainicjowała wraz z siostrą Barbarą Sibley. Co roku, w meksykańskim mieście artystów- San Miguel de Allende przesyconym zapachem i kolorem bugenwilii odbywają się niepowtarzalne warsztaty poetyckie…

Jennifer Clement na stałe mieszka w Mexico City.

Autorka zafascynowana jest postacią Marii Skłodowskiej – Curie. Pisze o niej wiersze świadczące o przenikliwym zrozumieniu, nie tylko chemicznego, geniuszu niezwykłej Polki. Szczególnie przejmujące są strofy „Siedmiu Listów Napisanych Przez Marię Curie do Pierra Curie Po Jego Śmierci”.